تبلیغات
قرآن و حدیث - ابن ابى عمیر

قرآن و حدیث
 
ابن ابى عمیر

 

یکى از اصحاب والامقام حضرت رضا علیه السلام ابو احمد بن ابى عمیر است که به طور اختصار به ابن ابى عمیر معروف است. او نزد علما شیعه در نهایت وثوق و اعتماد است و حتى احادیث او را عامه و اهل تسنّن نیز صحیح مى دانند. ابن ابى عمیر، مردى بسیار متعبّد و با تقوى بود و چون گوهرى تابناک در بین اصحاب می درخشید. او مردى بزّاز بود و با مردم داد و ستد مى کرد و از شخصى ده هزار درهم طلب داشت.

 

درمیان معاملاتى که داشت، ضرر هنگفتى کرد و تمام اموالش از بین رفت و فقیر و محتاج شد. مرد بدهکار که از وضع ابن ابى عمیر خبردار شد، در صدد پرداخت بدهى خود بر آمد. خانه خود را به مبلغ ده هزار درهم فروخت و پول ها را برداشت و به خانه ابن ابى عمیر آورد. در را کوبید، ابن ابى عمیر بیرون آمد. آن مرد گفت: این بدهى من به شماست.

 

اب ابى عمیر گفت: این همه پول را از کجا آورده ای؟! آیا ارثى به تو رسیده یا کسى به تو بخشیده؟

 

گفت: نه. خانه اى داشتم که آنرا فروختم تا بدهى خود را به شما بپردازم. ابن ابى عمیر که رحمت خدا بر او باد، گفت: ذریح محاربى حدیث کرد براى من از حضرت رضا علیه السلام که آن حضرت فرمود: به علّت بدهى نباید کسى را از خانه اش بیرون کرد؛ این پول ها را بردار و ببر که یك درهم آنرا هم بر نمى دارم. من به این پول، احتیاجى ندارم.

 

بعدها ابن ابى عمیر گفته بود: به خدا قسم در آن وقت حتى به یك درهم آن محتاج بودم.

 ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 شهریور 1389 توسط فاضل
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک| بازپخش : بانک جامع قالب های فارسی