تبلیغات
قرآن و حدیث - ابو حمزه ثمالى

قرآن و حدیث
 

ابو حمزه ثمالى


ابو حمزه ثمالى که نام مبارکش قرین دعاى شریف ابو حمزه ثمالى بوده براى همه شیعیان آشنا مى باشد یکى از ثابت قدمان و از اصحاب خاص حضرت سجاد علیه السلام مى باشد.

جمیع بزرگان علما رجال او را مورد اعتماد و ثقه دانسته اند.

نجاشى نقل مى کند که او از اخیار اصحاب و افراد مورد اعتماد و معتمدین آنها در روایت و حدیث مى باشد و از امام صادق علیه السلام روایت شده است که فرمود: ابو حمزه در زمان خودش مانند سلمان در زمان خودش بود.

عامه نیز از او روایت مى کنند و در سال 150هـ.ق وفات کرد و صاحب کتاب تفسیر القرآن بود. و رساله الحقوق حضرت سجاد علیه السلام نیز از طریق او روایت شده است.

جناب شیخ صدوق نیز فرموده است: ابو حمزه، ثابت بن دینار الثمالی، ثقه و عدل بود و چهار نفر از امامان شیعه را ملاقات کرده بود، على بن الحسین، محمد بن علی، جعفر بن محمد و موسى بن جعفر علیهم السلام.

فضل بن شاذان نیز گفته است که از فرد ثقه اى شنیده که امام رضا علیه السلام فرموده اند: ابو حمزه ثمالى در زمان خودش مانند لقمان (سلمان) در زمان خودش بوده است.

رجال کشى نیز از ابو بصیر نقل مى کند که من وارد به حضرت صادق علیه السلام شدم، حضرت فرمود: ابو حمزه ثمالى چه مى کند؟

گفتم: در حالى او را تر ک کردم که مریض بود.

فرمود: هر گاه برگشتى سلام مرا به او برسان. و او را متوجه کن که او در فلان ماه و فلان روز خواهد مرد.

ابوبصیر مى گوید: عرض کردم: سوگند به خداوند، شما در مورد او انس و محبت داشتید و او شیعه شما بود.

حضرت فرمود: راست مى گویى آنچه که نزد ماست، خیر براى اوست.

عرض کردم: آیا شیعیان شما با شما هستند؟

فرمود: البته ولى به شرط اینکه از خداوند بترسند و پیامبر خدا را مراقبت داشته و از گناهان بپرهیزند. هر گاه شیعه اى چنان کند ، با ما در همان درجه هاى ما خواهد بود.

ابو بصیر مى گوید: ما همان سال بر گشتیم و چیزى طول نکشید که ابو حمزه وفات نمود.

بهر حال جناب ابو حمزه ثمالى شخصیتى برجسته و ممتاز دارد و بر اساس روایتى حضرت صادق علیه السلام به او فرمودند: من هر گاه تو را مى ببینم احساس آرامش مى کنم.

که این تعریف بر اوج ارجمندى و کمال او دلالت مى کند ابو حمزه با حضرت سجاد علیه السلام انس خاصى داشته و دعاى شریف آن حضرت که طولانى ترین دعاى سحر ماه مبارک رمضان است، از طریق او روایت شده است و به همین علت به نام او نام گذارى شده است.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 شهریور 1389 توسط فاضل
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک| بازپخش : بانک جامع قالب های فارسی