تبلیغات
قرآن و حدیث - ابان بن تغلب

قرآن و حدیث
 

ابان بن تغلب


ابان بن تغلب بن رباح (ریاح) ابو سعید البکرى الجریری، مولى بنى جریر بن عبادة بن ضبیعة بن قیس بن ثعلبة بن عکاشة ابن صعب بن صعب بن على بن بکر بن وائل، شخصیت جامع و طراز اول از شیعیان حضرت سجاد (علیه السلام) مى باشد که به اتفاق علما و رجال شیعه و سنى مورد وثاقت بوده و همه به اخبار او اعتماد داشته اند.

نجاشى مى گوید: او در اصحاب ما عظیم المنزله است.

حضرت على بن الحسین، امام باقر و امام صادق (علیهم السلام) را ملاقات کرده و از آنها روایت نقل مى کند و نزد آنها داراى منزلت و قدمت بوده است.

حضرت باقر (علیه السلام) به او فرمودند: در مسجد مدینه بنشین و براى مردم فتوى بده چرا که من دوست دارم در بین شیعیان خود مثل تو را ببینم.

هنگامى که خبر ارتحالش به امام صادق (علیه السلام) رسید حضرت فرمود: سوگند به خدا، مرگ ابان قلبم را به درد آورد !!! او از برجستگان و سرآمد قاریان بود، همچنین فقیه و لغت دان بود.

ابان (رحمة الله علیه) در همه فنون از علوم متبحر بود: در قرآن، در فقه و حدیث، در ادب و لغت و نحو، او داراى کتبى است، مانند: تفسیر غریب القرآن و کتاب الفضائل.

براى ابان قرائت منحصر به فردى است که نزد قرّاء مشهور است.

از امام صادق (علیه السلام) نقل شده بود که فرمود: ابان بن تغلب از من سى هزار حدیث روایت کرده است پس آنها را از او روایت کنید.

او در زمان حیات حضرت امام صادق(علیه السلام) در سال 141هـ.ق وفات نمود شیخ طوسى در مورد او نیز فرموده است: او ثقه ، جلیل القدر و در بین اصحاب داراى منزلت عظیمى مى باشد. او حضرت سجاد و امام باقر و صادق (علیهم السلام) را ملاقات نموده از آنها روایت نقل مى کند و نزد آن امامان داراى بهره و شرافت بوده است.

«کشی» نیز بعد از مدح و تمجید او از مسلم بن ابى حبه نقل مى کند که گفت: من نزد حضرت امام صادق (علیه السلام) و در خدمت ایشان بودم، چون خواستم از ایشان جدا شوم با حضرت وداع کرده و عرض کردم: دوست دارم چیزى به من هدیه نمائید تا زاد من باشد.

حضرت فرمود: به خدمت ابان بن تغلب برو چرا که او از من احادیث بیشمارى شنیده است. پس آنچه او از من روایت کرد تو نیز از من روایت کن.

از مجموع آنچه گذشت به دست مى آید ابان بن تغلب از درخشان ترین چهره هاى علمى و فقهى است که در اوج اطمینان و امانت بوده است و مقام علمى و امانت او از طرف ائمه هدى (علیهم السلام) مورد امضا قرار گرفته و او را در انتقال معارف دین شایسته مى دانسته اند. و افراد زیادى از علماى اهل سنت با اقرار به امامى بودن او، روایات او را مورد اعتماد دانسته و از او روایت مى کنند، مانند: نسائی، حاکم، ابن سعد، ذهبى و... .ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 شهریور 1389 توسط فاضل
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک| بازپخش : بانک جامع قالب های فارسی