تبلیغات
قرآن و حدیث - خواب یا بیرون فگنی مؤقت روح

قرآن و حدیث
 

                    


خواب یا بیرون فگنی مؤقت روح


در مجله المستقبل مضمونی تحت عنوان( خواب یا بیرون فگنی مؤقت روح)به نشر رسیده که در آن معلوماتی در مورد خواب ومیخانیکیت های آن،از جمله بر مفکوره علمای قدیم که میخایکیت خواب را خارج شدن مؤقت روح ورؤیا را رفتن روح به جاهای مختلف میدانستند مهر،تأیید گذاشته که کشفیات تازه بیالوژیک تا اندازه ای میخانیکیت های خواب نیز روشن شده دیگر ضروری نیست که بر نظریات سابقه تأکید صورت بگیرد: آن نظریات صرف ارزش تاریخی دارند. البته هدف ما خدای ناخواسته بی احترامی علمای مذکور نیست بلکه از این نگاه ایشان منحیث اشخاصیکه بار اول بالای این مسایل فکر کرده اند قابل احترام وسپاسگزاری نیز هستند.

علامه صلاح الدین سلجوقی در اثر معروف خود(تجلی خدا در آفاق ،وانفس) می نگارد: امروز ما علمایی از قبیل کانت،لا پلاس،گالیله وغیره را ستایش میکنیم که در مورد چگونگی کره زمین ونظام شمسی نظریاتی درست ارائه داشته اند اما بیشتر از همه آن شخص قابل قدر است که گفته بود زمین بالای شاخ گاو قرار داشته واگر گاو شاخ خود را حرکت داد در زمین زلزله رخ میدهد زیرا وی اولین شخصی بود که در این مورد فکر کرده ونظریه داد" علمای مذکور قابل احترام وبزرگداشت هستند اما یک مسئله مغلق بیالوژیک را به یک مسئله مغلق تر وبه کلی نا معلوم (روح)نسبت دادن برای خواننده هیچ کمک نمیکند،زیرا در مورد روح تا حال دانش نیز چیزی نمیداند وخداوند نیز صریحاً به ما در مورد اطمنیان داده:{ وَیَسْأَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی وَمَا أُوتِیتُم مِّن الْعِلْمِ إِلاَّ قَلِیلاً} [الإسراء : 85] از (ای محمد صلی الله علیه وسلم!)در باره روح میپرسند. بگو: روح چیزی است که تنها پروردگارم از آن آگاه است،چرا که چز دانش اندکی به شما داده نشده است.

هم چنان در آیه 42 سوره زمر-{ اللَّهُ یَتَوَفَّى الْأَنفُسَ حِینَ مَوْتِهَا وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنَامِهَا فَیُمْسِكُ الَّتِی قَضَى عَلَیْهَا الْمَوْتَ ...}.

علمای طب خواب را چنین تعریف کرده اند: خواب یک نوع فعالیت بیالوژیک است که متصف با ضیاع مؤقت شده اندازه آن نزد هر شخصی فرق میکند. تنبیه خواب از یک قسمت معین دماغ به نام hynothalamns  منشأ گرفته واز طرق بصری یا optic tractانتقال می یابد.

واینکه چرا ضرورت به خواب در هر 24 ساعت یک یا دو بار رخ میدهد صد در صد از نظر بیالوژی واضح نشده اما بصورت عموم گفته شده که خواب کردن در هر 24 ساعت خستگی بدن را رفع ووجود را برای فعالیت های بعدی آماده می سازد خواب مراحل مختلف داشته وشرح همه جزئیات آن در اینجا دلچسپ نخواهد بود اما بطور خلاصه به نکات آینده توجه نمائید.

مرحله ابتدایی خواب به نام non Rapid eye movement ( Nrem)  یعنی مرحله که در آن حرکات چشم سریع نیست یاد می شود در این مرحله حرکات چشم مریض سست بوده وموج های برقی فعالیت برقی دماغ(EEG) هم ضعیف می شود گراف برقی دماغ نیز مانند گراف برقی قلب بروی ورق ثبت می شود عضلات بدن نیز کم می شود (از همین سبب اگر دست شخصی خوابیده را بلند کنیم بی اختیار دوباره بزمین میافتد)همچنان فشارخون،تعداد دفعات تنفس وضربات قلب پائین می آید.

به تعقیب این مرحله،مرحله Rapid eye movement یا مرحله که حرکات چشم سریع است فرا میرسد که متصف است با فعال شدن مکرر موجه های EEGوزیاد شدن وظایف سیستم اعصاب خود کار. اما قدرت عضلی در آن مدت عموماً کم وحتی شاید فلج باشند. ضربات قلب،دفعات تنفس وفشار خون هم بیشتر می شود . این دوره شاید هر شب 4 -5 بار تکرار شود.

تشوشات خواب وامراض مربوط به آن مبحث جداگانه بود،ودر صورتیکه خوانندگان خواسته باشند در مورد معلومات ارائه خواهد شد.

دکتر نجیب الله محبوبادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 شهریور 1389 توسط فاضل
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک| بازپخش : بانک جامع قالب های فارسی