تبلیغات
قرآن و حدیث - فضیلت تلاوت سوره های قرآن کریم (1)

قرآن و حدیث
 

فضیلت تلاوت سوره های قرآن کریم

در اینجا لازم مى دانیم كه این حقیقت مهم را بیان کنیم  ، كه ثوابها و فضیلتها و پاداشهاى مهمى كه براى تلاوت قرآن یا سوره ها و آیات خاصى نقل شده هرگز مفهومش این نیست كه انسان آنها را به صورت اوراد بخواند و تنها به گردش زبان قناعت كند.

بلكه خواندن قرآن براى فهمیدن ، و فهمیدن براى اندیشیدن ، و اندیشیدن براى عمل است.

اتفاقا هر فضیلتى درباره سوره اى یا آیه اى ذكر شده تناسب بسیار زیادى با محتواى آن سوره یا آیه دارد.

مثلا در فضیلت سوره نور چنین مى خوانیم كه هر كس بر آن مداومت كند خداوند او و فرزندانش را از آلودگى به زنا حفظ مى كند .

این به خاطر آنست كه محتواى سوره نور دستورات مهمى در زمینه مبارزه با انحرافات جنسى دارد: دستور به تسریع ازدواج افراد مجرد دستور به حجاب ، دستور به ترك چشم چرانى و نگاه هاى هوس آلود، دستور به ترك شایعه پراكنى و نسبتهاى ناروا، و بالاخره دستور به اجراى حد شرعى درباره زنان و مردان زناكار.

بدیهى است اگر محتواى این سوره در جامعه یا خانوادهاى پیاده شود آلودگى به زنا نخواهد بود.

همچنین آیاتى از سوره بقره كه در بالا اشاره شد و اتفاقا همه در زمینه توحید و ایمان به غیب ، و خداشناسى و پرهیز از وسوسه هاى شیطانى است ، اگر كسى بخواند و محتواى آنرا در عمق جانش پیاده كند، مسلما آن فضائل را خواهد داشت .

درست است كه خواندن قرآن به هر حال ثواب دارد، ولى ثواب اصلى و اساس و آثار سازنده هنگامى خواهد بود كه مقدمهاى براى اندیشه و عمل باشد.

 تفسیر نمونه ، جلد1، صفحه 60

1- فضیلت سوره حمد

 در حدیثى از پیامبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلم  مى خوانیم كه الحمد ام القرآن  و این به هنگامى بود كه جابر بن عبدالله انصارى خدمت پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلم  رسید، پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلم  به او فرمود:

الا اعلمك افضل سورة انزلها الله فى كتابه ؟ قال فقال له جابر بلى بابى انت و امى یا رسول الله ! علمنیها، فعلمه الحمد، ام الكتاب

آیا برترین سوره اى را كه خدا در كتابش نازل كرده به تو تعلیم كنم ، جابر عرض كرد آرى پدر و مادرم به فدایت باد، به من تعلیم كن ، پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلم  سوره حمد كه ام الكتاب است به او آموخت سپس اضافه فرمود این سوره شفاى هر دردى است مگر مرگ.

و نیز از پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلم  نقل شده كه فرمود: و الذى نفسى بیده ما انزل الله فى التوراة ، و لا فى الزبور، و لا فى القرآن مثلهاهى ام الكتاب  قسم به كسى كه جان من به دست او است خداوند نه در تورات و نه در انجیل و نه در زبور، و نه حتى در قرآن ، مثل این سوره را نازل نكرده است ، و این ام الكتاب است.

 تفسیر نمونه ، جلد1، صفحه 4

 آیة الكرسى یكى از مهمترین آیات قرآن

در اهمیت و فضیلت این آیه همین بس كه از پیامبر گرامى اسلام صلى الله علیه و آله و سلم  نقل شده است كه از ابى بن كعب سوال كرد و فرمود: كدام آیه برترین آیه كتاب الله است ؟ عرض كرد: الله لا اله الا هو الحى القیوم ، پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم  دست بر سینه او زد وفرمود: دانش بر تو گوارا باد، سوگند به كسى كه جان محمد صلى الله علیه و آله و سلم  در دست او است این آیه داراى دو زبان و دو لب است كه در پایه عرش الهى تسبیح و تقدیس خدا مى گوید.

در حدیث دیگرى از على علیه السلام  از پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم  مى خوانیم كه فرمود: سید القرآن البقرة و سید البقرة آیة الكرسى یا على ان فیها لخمسین كلمة فى كل كلمة خمسون بركة : برگزیده قرآن سوره بقره و برگزیده بقره ، آیة الكرسى است ، در آن پنجاه كلمه است و در هر كلمه اى پنجاه بركت است .

و در حدیث دیگرى از امام باقر علیه السلام  آمده است : هر كس آیة الكرسى را یك بار بخواند، خداوند هزار امر ناخوش آیند از امور ناخوش آیند دنیا، و هزار امر ناخوش آیند از آخرت را از او بر طرف مى كند كه آسانترین ناخوش آیند دنیا، فقر، و آسانترین ناخوش آیند آخرت ، عذاب قبر است .

روایات در فضیلت این آیه شریفه بسیار زیاد است و در كتب علماى شیعه و اهل سنت نقل شده است با دو حدیث دیگرى از رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم  این بحث را پایان مى دهیم ، فرمود: اعطیت آیة الكرسى من كنز تحت العرش و لم یوتها نبى كان قبلى : آیة الكرسى از گنجى زیر عرش الهى به من داده شده است و به هیچ پیامبرى قبل از من داده نشد.

در حدیث دیگرى آمده است كه دو برادر به حضور پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم  رسیدند و عرض ‍ كردند براى تجارت به شام مى رویم ، به ما تعلیم دهید چه بگوییم تا از شر اشرار مصون بمانیم  فرمود: هنگامى كه به منزلگاهى رسیدید و نماز عشا را خواندید، موقعى كه یكى از شما در بستر قرار مى گیرد، تسبیح فاطمه زهرا علیهاالسلام

بگوید و سپس آیة الكرسى بخواند فانه محفوظ من كل شى ء حتى یصبح : مسلما او از همه چیز در امان خواهد بود تا صبح ، سپس در ذیل این حدیث آمده است كه در یكى از منزلگاهها دزدان قصد هجوم به آنها را داشتند اما هر چه تلاش كردند موفق نشدند.

به یقین این همه اهمیت كه به آیة الكرسى داده شده است به خاطر محتواى مهم و برجسته آن است.

 تفسیر نمونه جلد 2 صفحه 263-260

در حدیثى از امام على بن الحسین علیهماالسلام  مى خوانیم كه پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم  فرمود: كسى كه چهار آیه از اول سوره بقره و آیة الكرسى و دو آیه بعد از آن و سه آیه از آخر بقره را بخواند، هرگز ناخوشایندى در خودش و مالش نمى بیند و شیطان به او نزدیك نمى شود، و قرآن را فراموش ‍ نمى كند.

تفسیر نمونه جلد 2 صفحه 277

دلیل اهمیت آیة الكرسى

اهمیت فوق العاده آیة الكرسى از این نظر است كه مجموعه اى از معارف اسلامى و صفات خداوند اعم از صفات ذات و فعل ، مخصوصا مساله توحید در ابعاد مختلف را در بر گرفته ، این اوصاف كه به دوازده بخش ‍ بالغ مى شود و هر كدام مى تواند ناظر به یكى از مسائل تربیتى انسان باشد قابل دقت است و به گفته ابو الفتوح رازى هر یك از این صفات ، یكى از مذاهب باطله را نفى مى كند و به این ترتیب ، دوازده تفكر باطل و نادرست به وسیله آن اصلاح مى شود.

 تفسیر نمونه جلد 2 صفحه 277

 اللَّهُ لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْحَىُّ الْقَیُّومُ لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ لَّهُ مَا فى السمَوَتِ وَ مَا فى الاَرْضِ مَن ذَا الَّذِى یَشفَعُ عِندَهُ إِلا بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَینَ أَیْدِیهِمْ وَ مَا خَلْفَهُمْ وَ لا یُحِیطونَ بِشىْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلا بِمَا شاءَ وَسِعَ كُرْسِیُّهُ السمَوَتِ وَ الاَرْض وَ لا یَئُودُهُ حِفْظهُمَا وَ هُوَ الْعَلىُّ الْعَظِیمُ255 لا إِكْرَاهَ فى الدِّینِ قَد تَّبَینَ الرُّشدُ مِنَ الغَىِّ فَمَن یَكْفُرْ بِالطغُوتِ وَ یُؤْمِن بِاللَّهِ فَقَدِ استَمْسك بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى لا انفِصامَ لَهَا وَ اللَّهُ سمِیعٌ عَلِیمٌ256 اللَّهُ وَلىُّ الَّذِینَ ءَامَنُوا یُخْرِجُهُم مِّنَ الظلُمَتِ إِلى النُّورِ وَ الَّذِینَ كَفَرُوا أَوْلِیَاؤُهُمُ الطغُوت یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلى الظلُمَتِ أُولَئك أَصحَب النَّارِ هُمْ فِیهَا خَلِدُونَ257

2- فضیلت سوره بقره

در فضیلت این سوره روایات پر اهمیتى در منابع اسلامى نقل شده است :

از جمله مرحوم طبرسى در مجمع البیان از پیامبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلم  چنین نقل مى كند كه پرسیدند: اى سوره القرآن افضل ؟ قال : البقرة ، قیل اى آیة البقرة افضل ؟ قال آیة الكرسى :كدامیك از سوره هاى قرآن از همه برتر است ؟ فرمود: سوره بقره ، عرض كردند كدام آیه از آیات سوره بقره افضل است ؟ فرمود: آیة الكرسى .

افضلیت این سوره ظاهرا به خاطر جامعیت آنست ، و افضل بودن آیة الكرسى به خاطر محتواى توحیدى خاص آن مى باشد كه به خواست خدا در تفسیر آن خواهد آمد.

و این منافات ندارد كه بعضى از سوره هاى دیگر قرآن از جهات دیگرى برترى داشته باشند، چرا كه از دیدگاه هاى مختلف به آنها نظر شده است .

و نیز از امام على بن الحسین علیهماالسلام  از پیامبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلم  چنین نقل شده است كه فرمود كسى كه چهار آیه از آغاز سوره بقره و آیة الكرسى و دو آیه بعد از آن و سه آیه از آخر آن را بخواند هرگز در جان و مال خود ناخوش آیندى نخواهد دید، و شیطان به او نزدیك نمى شود، و قرآن را فراموش نخواهد كرد.

 تفسیر نمونه ، جلد1، صفحه 60

 3- سوره آل عمران

فضیلت تلاوت این سوره :

در حدیثى از پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم  مى خوانیم : من قرء سورة آل عمران اعطى بكل آیة منها امانا على جسر جهنم : هر كس سوره آل عمران را بخواند به تعداد آیات آن ، امانى بر پل دوزخ به او مى دهند. و در حدیثى از امام صادق علیه السلام  مى خوانیم : من قرء البقرة و آل عمران جائا یوم القیامة یظلانه على رأ سه مثل الغمامتینكسى كه سوره بقره و آل عمران را بخواند، در روز قیامت همچون دو ابر بر سر او سایه مى افكنند

تفسیر نمونه جلد 2 صفحه 408

4- فضیلت تلاوت سوره نساء

پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله طبق روایتى فرمود:هر كس سوره نساء را بخواند گویا به اندازه هر مسلمانى كه طبق مفاد این سوره ارث مى برد، در راه خدا انفاق كرده است و همچنین پاداش كسى را كه برده اى را آزاد كرده به او مى دهند.

بدیهى است در این روایت و در تمام روایات مشابه آن ، منظور تنها خواندن آیات نیست بلكه خواندن ، مقدمه اى است براى فهم و درك ، و آن نیز به نوبه خود مقدمه اى است براى پیاده ساختن آن در زندگى فردى و اجتماعى ، و مسلم است كه اگر مسلمانان از مفاد آیات این سوره در زندگى خود الهام بگیرند همه این پاداشها را علاوه بر نتایج دنیوى آن خواهند داشت.

تفسیر نمونه ، جلد 3، صفحه 275

5- سوره المائده

امام باقر(ع) فرمودند: هر کس هر پنجشنبه سوره ی مائده را بخواند، ایمانش را تاریکی نمی گیرد و هیچ وقت مشرک نمی شود.

6- فضیلت تلاوت َسوره انعام

در روایاتى كه پیرامون فضیلت این سوره نازل شده كرارا مى خوانیم سوره انعام را هفتاد هزار فرشته ، به هنگام نزول بدرقه كردند، و كسى كه آن را بخواند و در پرتو آن روح و جانش از سرچشمه توحید سیراب گردد تمام آن فرشتگان براى او آمرزش مى طلبند!.

دقت در آیات این سوره میتواند روح نفاق و پراكندگى را از میان مسلمانان برچیند،

تفسیر نمونه ج : 5 صفحه 143

7-اهمیت این سورهسوره اعرا ف

 در تفسیر عیاشى از امام صادق علیه السلام  نقل شده كه فرمود: هر كس ‍ سوره اعراف را در هر ماه بخواند در روز قیامت ، از كسانى خواهد بود كه نه ترسىبر آنها است و نه غمى دارند من الذین لا خوف علیهم و لا هم یحزنون  و اگر در هر جمعه بخواند، در روز قیامت از كسانى مى باشد كه بدون حساب به بهشت مى رود.

و نیز فرمود: در این سوره آیات محكمه اى است ، قرائت و تلاوت و قیام به آنها را فراموش نكنید، زیرا اینها روز رستاخیز در پیشگاه خدا براى كسانى كه آنها را خوانده اند گواهى مى دهند!

 تفسیر نمونه جلد 6 صفحه 76و75


8- فضیلت تلاوت سوره انفال

 جاى تعجب نیست كه در پاره اى از روایات كه در فضیلت تلاوت این سوره وارد شده ، مانند روایتى كه از امام صادق علیه السلام  به ما رسیده مى خوانیم كه فرمود:              

من قرء الانفال و برائة فى كل شهر لم یدخله نفاق ابدا و كان من شیعة امیر المؤ منین علیه السلام  حقا و یاكل یوم القیامة من موائد الجنة معهم حتى یفرغ الناس من الحساب .

كسى كه سوره انفال و برائت را در هر ماه بخواند، هرگز روح نفاق در وجود او وارد نخواهد شد و از پیروان حقیقى امیر مؤ منان على علیه السلام  خواهد بود و در روز رستاخیز از مائدههاى بهشتى با آنها بهره مى گیرد، تا مردم از حساب خویش فارغ شوند.

زیرا همانطور كه سابقا هم اشاره شد فضائل سوره هاى قرآن و پاداشهاى بزرگى كه به تلاوت كنندگان وعده داده شده تنها در پرتو خواندن الفاظ آن به دست نمى آید بلكه خواندن مقدمهاى است براى اندیشه ، و اندیشه وسیلهاى است براى فهم ، و فهم مقدمهاى است براى عمل ، و از آنجا كه در سوره انفال و برائت صفات منافقان و همچنین مؤ منان راستین تشریح شده آنها كه آن را بخوانند و در زندگى خود پیاده كنند هیچگاه گرفتار روح نفاق نخواهند شد و همچنین از آنجا كه در این دو سوره به صفات مجاهدان راستین و گوشهاى از فداكاریهاى سرور مجاهدان على علیه السلام  اشاره شده آنها كه محتویات این دو سوره را درك و اجرا نمایند از شیعیان راستین امیر مؤ منان علیه السلام  خواهند بود.

تفسیر نمونه جلد 7 صفحه 78

 َ9- فضیلت تلاوت سوره توبه

در روایات اسلامى اهمیت خاصى به تلاوت این سوره و سوره انفال ، داده شده است ، از جمله در روایتى از امام صادق علیه السلام  مى خوانیم كه فرمود: من قراء برائة و الانفال فى كل شهر لم یدخله نفاق ابدا و كان من شیعة امیر المؤ منین حقا: كسى كه سوره برائت و انفال را در هر ماه بخواند روح نفاق در او داخل نمى شود و از پیروان راستین على علیه السلام  خواهد بود.

بارها گفته ایم اهمیت فوق العاده اى كه در روایات به خواندن سوره هاى مختلف داده شده نه به این معنى است كه خواندن بدون اندیشه و عمل سبب مى شود كه به طرز خارق العاده اى این آثار آشكار شود، و فى المثل كسى كه الفاظ برائت و انفال را بدون كمترین فهم معنى آنها بخواند از نفاق بیگانه و در صف شیعیان راستین قرار خواهد گرفت ، بلكه اینها در حقیقت اشاره به محتواى سوره و اثر سازنده آن در تربیت فرد و اجتماع است ، كه آنهم بدون فهم معنى و آمادگى براى عمل ممكن نیست ، و از آنجا كه صفوف مؤ منان راستین و منافقان و خطوط اصلى زندگى آنان در این دو سوره به طرز واضحى مشخص شده ، و براى آنها كه مرد عملند نه سخن ، راه را كاملا روشن ساخته است ، بنابر این تلاوت آنها به ضمیمه فهم محتوا و پیاده كردن آن در زندگى ، این اثر فوق العاده را دارد و آنها كه به قرآن و آیات نورانیش همانند یك افسون مى نگرند در حقیقت از روح این كتاب تربیتى و انسانساز بیگانه اند.

تفسیر نمونه جلد 7 صفحه 274


َ10- فضیلت تلاوت سوره یونس علیه السلام

در روایتى از امام صادق علیهالسلام  مى خوانیم كه فرمود: من قرء سورة یونس فى كل شهرین او ثلاثة لم یخف علیه ان یكون من الجاهلین و كان یوم القیامة من المقربین : كسى كه سوره یونس را در هر دو یا سه ماه بخواند بیم آن نمى رود كه از جاهلان و بى خبران باشد، و روز قیامت از مقربان خواهد بود.

این به خاطر آن است آیات هشدار دهنده و بیدار كننده در این سوره فراوان است ، و اگر با دقت و تاءمل خوانده شود، تاریكى جهل را از روح آدمى بر طرف مى كند، و اثر آن حد اقل چند ماهى در وجود او خواهد بود، و هرگاه علاوه بر درك و فهم محتواى سوره ، به آن نیز عمل كند، به طور یقین روز رستاخیز در زمره مقربان قرار خواهد گرفت .

 تفسیر نمونه جلد 8 صفحه 213

َ11- فضیلت تلاوت سوره هود

 اما در مورد فضیلت این سوره ، در حدیثى از پیغمبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلّم  آمده است : من قرء هذه السورة اعطى من الاجر و الثواب بعدد من صدق هودا و الانبیاء علیهم السلام ، و من كذب بهم ، و كان یوم القیامة فى درجة الشهداء، و حوسب حسابا یسیرا: كسى كه این سوره را بخواند، پاداش و ثوابى به تعداد كسانى كه به هود و سایر پیامبران ایمان آوردند و كسانى كه آنها را انكار نمودند خواهد داشت ، و روز قیامت در مقام شهداء قرار مى گیرد، و حساب آسانى خواهد داشت .

روشن است كه تنها تلاوت خشك و خالى این اثر را ندارد بلكه تلاوت این سوره تواءم با اندیشه ، و سپس عمل است كه ، انسانرا به مؤ منان پیشین نزدیك ، و از منكران پیامبران دور مى سازد، و به همین دلیل به تعداد هر یك از آنها پاداشى خواهد داشت ، و چون با شهیدان امتهاى گذشته هم هدف خواهد بود، جاى تعجب نیست كه در درجه آنان قرار گیرد، و حسابى ساده و آسان داشته باشد.

و نیز از امام صادق علیه السلام  نقل شده كه فرمود: كسى كه این سوره را بنویسد و با خود داشته باشد، خداوند نیروى فوق العادهاى به او خواهد داد، و كسى كه آن را به همراه داشته باشد و با دشمن بجنگد بر او پیروز و غالب مى شود تا آنجا كه هر كس او را ببیند از او مى ترسد!

 تفسیر نمونه جلد 9 صفحه5  و6

 12- فضیلت تلاوت  سوره یوسف

در روایات اسلامى براى تلاوت این سوره فضائل مختلفى آمده است از جمله در حدیثى از امام صادق علیه الاسلام  مى خوانیم : من قرء سورة یوسف فى كل یوم او فى كل لیلة بعثه الله یوم القیامه و جماله مثل جمال یوسف و لا یصیبه فزع یوم القیامة و كان من خیار عباد الله الصالحین .

: هر كس سوره یوسف را هم روز و هم شب بخواند، خداوند او را روز رستاخیز بر مى انگیزد در حالى كه زیبائیش همچون زیبائى یوسف است و هیچگونه ناراحتى روز قیامت به او نمى رسد و از بندگان صالح خدا خواهد بود.

بارها گفته ایم روایاتى كه در بیان فضیلت سوره هاى قرآن آمده به معنى خواندن سطحى بدون تفكر و عمل نیست بلكه تلاوتى است مقدمه تفكر، و تفكرى است سر آغاز عمل ، و با توجه به محتواى این سوره روشن است كه اگر كسىبرنامه زندگى خود را از آن بگیرد و در برابر طوفانهاى شدید شهوت و مال و جاه و مقام خویشتندارى كند تا آنجا كه سیاه چال زندان را توام با پاكدامنى بر قصر آلوده شاهان مقدم دارد، چنین كسى زیبائى روح و جان او همانند زیبائى یوسف است و در قیامت كه هر چیز در درون است آشكار مى گردد جمال خیره كننده اى پیدا خواهد كرد و در صف بندگان صالح خدا خواهد بود.

لازم به تذكر است كه در چند حدیث از تعلیم دادن این سوره به زنان نهى شده است شاید به این دلیل كه آیات مربوط به همسر عزیز مصر و زنان هوسباز مصرى با تمام عفت بیانى كه در آن رعایت شده براى بعضى از زنان تحریك كننده باشد و به عكس تاكید شده است كه سوره نور كه مشتمل بر آیات حجاب است  به آنها تعلیم گردد.

ولى اسناد این روایات رویهمرفته چندان قابل اعتماد نیست و به علاوه در بعضى از روایات عكس این مطلب دیده مى شود و در آن تشویق به تعلیم این سوره به خانواده ها شده است از این گذشته دقت در آیات این سوره نشان مى دهد كه نه تنها هیچ نقطه منفى براى زنان در آن وجود ندارد بلكه ماجراى زندگى آلوده همسر عزیز مصر درس عبرتى است براى همه آنهائى كه گرفتار وسوسه هاى شیطانى مى شوند.

تفسیر نمونه جلد 9 صفحه296 و297

13- سوره رعد

ابن بابویه(ره) از امام صادق(ع) روایت کردند که فرمودند: کسیکه بسیار بخواند سوره رعد را، خداوند او را از صاعقه و مرگ مفاجاة(ناگهانی) حفظ می فرماید، اگر چه ناصبی باشد. و اگر مومن باشد او را داخل بهشت نماید بدون اینکه به حساب او رسیدگی کند و خداوند او را منصب شفاعت می دهد و شفاعت می کند تمام کسانیکه می شناسد از اهل خود و برادرانش.

َ14 و 15- فضیلت تلاوت سوره ابراهیم و َسوره حجر

از پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم  نقل شده است كه فرمود: من قرء سورة ابراهیم و الحجر اعطى من الاجر عشر حسنات بعدد من عبد الاصنام و بعدد من لم یعبدها: كسى كه سوره ابراهیم و حجر را بخواند، خداوند به تعداد هر یك از آنها كه بت مى پرستیدند و آنها كه بت نمى پرستیدند، ده حسنه به او مى بخشد.

تفسیر نمونه جلد 10 صفحه 260

16-فضیلت تلاوت سوره نحل

در بعضى از روایات از پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم  در فضیلت این سوره چنین نقل شده كه فرمود: من قراها لم یحاسبه الله تعالى بالنعم التى انعمها علیه فى دار الدنیا: كسى كه این سوره را بخواند خداوند او را در برابر نعمتهائى كه در این جهان به او بخشیده محاسبه نخواهد كرد.

تفسیر نمونه جلد 11 صفحه 150


َ17-فضیلت تلاوت سوره اسراء         

از پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلّم  و همچنین از امام صادق علیهالسلام  اجر و پاداش فراوانى براى كسى كه این سوره را بخواند نقل شده است از جمله اینكه :

در روایتى از امام صادق علیهالسلام  چنین مى خوانیم : من قرء سورة بنى اسرائیل فى كل لیلة جمعه لم یمت حتى یدرك القائم و یكون من اصحابه : كسى كه سوره بنى اسرائیل را هر شب جمعه بخواند از دنیا نخواهد رفت تا اینكه قائم را درك كند و از یارانش ‍ خواهد بود.

تفسیر نمونه جلد 12 صفحه 4

ادامهادامه مطلب

طبقه بندی: فضیلت تلاوت سوره های قرآن، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 شهریور 1389 توسط فاضل
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک| بازپخش : بانک جامع قالب های فارسی