تبلیغات
قرآن و حدیث - فضیلت تلاوت سوره های قرآن کریم (4)

قرآن و حدیث
 

41- فضیلت تلاوت سوره فصلت

در حدیثى از پیغمبر گرامى اسلام مى خوانیم : من قرا  حم السجدة  اعطى بكل حرف منها عشر حسنات : هر كس كه  حم سجده  را بخواند خداوند به تعداد هر حرفى از آن ده حسنه به او عطا مى كند .در حدیث دیگرى از امام صادق علیه السلام  آمده است : من قرا  حم السجدة  كانت له نورا یوم القیامة مد بصره ، و سرورا، و عاش ‍ فى هذه الدنیا مغبوطا محمودا:  كسى كه  حم سجده  را تلاوت كند این سوره در قیامت نورى در برابر او مى شود تا آنجا كه چشمش كار مى كند، و مایه سرور و خوشحالى او خواهد بود، و در این دنیا نیز مقامى شایسته پیدا مى كند كه مایه غبطه دیگران مى شود .در حدیث دیگرى از  بیهقى  نقل شده كه  خلیل بن مره  مى گوید: پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلّم  هیچ شب به خواب نمیرفت مگر اینكه سوره  تبارك  و  حم سجده  را مى خواند.

مسلم است آیات بیدار كننده این سوره با آنهمه مواعظ روشنى بخش ، و آن معارف غنى و پرمایه ، در صورتى كه با تلاوت جذب روح انسان گردد،

و راهنماى زندگى او شود، نورى براى قیامت ، و وسیله مؤ ثرى براى پیروزى او در این جهان خواهد بود، چرا كه تلاوت مقدمه فكر است ، و فكر مقدمه عمل .

تفسیر نمونه ، جلد: 20، صفحه 205,204

42- فضیلت تلاوت سوره شوری

در حدیثى از پیغمبر گرامى اسلام صلى اللّه علیه و آله و سلّم  چنین آمده است : من قراء سورة حم عسق كان ممن تصلى علیه الملائكة ، و یستغفرون له و یسترحمون :  كسى كه سوره  شورى  را تلاوت كند از كسانى است كه فرشتگان بر او رحمت مى فرستند و براى او استغفار و طلب آمرزش مى كنند .و در حدیث دیگرى از امام صادق علیه السلام  مى خوانیم :  كسى كه سوره شورى را بخواند روز قیامت با صورتى سفید و درخشنده همچون آفتاب محشور مى شود، تا به پیشگاه خدا مى آید، مى فرماید: بنده من ! قرائت سوره حم ، عسق را تداوم دادى ، در حالى كه پاداش آن را نمى دانستى ، اما اگر مى دانستى چه پاداشى دارد هیچگاه از قرائت آن خسته نمى شدى ، ولى من امروز پاداش تو را به تو خواهم داد، سپس ‍ دستور مى دهد او را وارد بهشت كنند و غرق در نعمتهاى ویژه بهشتى.

تفسیر نمونه ، جلد: 20، صفحه 344

43- فضیلت تلاوت سوره زخرف

در احادیث اسلامى در كتب مختلف تفسیر و حدیث فضیلت بسیارى براى تلاوت این سوره ذكر شده ، از جمله : در حدیثى از پیامبر اسلام مى خوانیم : من قرء سورة الزخرف كان ممن یقال له یوم القیامة یا عباد لا خوف علیكم الیوم و لا انتم تحزنون ادخلوا الجنة بغیر حساب : كسى كه سوره زخرف را تلاوت كند از كسانى است كه روز قیامت به این خطاب مخاطب مى شود:

اى بندگان من ! امروز نه ترسى بر شما است ، و نه غمى ، بدون حساب وارد بهشت شوید.البته خطاب یا عباد لا خوف علیكم الیوم و لا انتم تحزنون همان چیزى است كه در آیه 68 این سوره آمده ، و جمله ادخلوا الجنة  از آیه 70 گرفته شده ، و جمله بغیر حساب  از لوازم كلام و آیات دیگر قرآن است .

در هر صورت این بشارت بزرگ و فضیلت بى حساب تنها با تلاوت خالى از اندیشه و ایمان و عمل حاصل نمى شود، چرا كه تلاوت مقدمه اى است براى اندیشه ، و ایمان و عمل  ثمره اى از آن است .

 تفسیر نمونه جلد 21 صفحه45,

44- فضیلت تلاوت سوره دخان

در حدیثى از پیغمبر گرامى اسلام آمده است من قراء سورة الدخان لیلة الجمعة و یوم الجمعة بنى الله له بیتا فى الجنة : كسى كه سوره دخان را شب و روز جمعه بخواند خداوند خانه اى در بهشت براى او بنا مى كند.و هم از آنحضرت روایت شده : من قراء سورة الدخان فى لیلة ، اصبح یستغفر له سبعون الف ملك : كسى كه سوره دخان را در شبى بخواند صبح مى كند در حالى كه هفتاد هزار فرشته براى او استغفار مى كنند.در حدیث دیگرى از ابو حمزه ثمالى از امام باقر علیه السلام  چنین نقل شده : من قراء سورة الدخان فى فرائضه و نوافله بعثه الله من الامنین یوم القیامة ، و اضله تحت ظل عرشه ، و حاسبه حسابا یسیرا، و اعطى كتابه بیمینه : كسى كه سوره دخان را در نمازهاى فریضه و نافله بخواند خداوند او را در زمره كسانى كه روز قیامت در امنیت به سر مى برند مبعوث مى كند و او را در سایه عرشش قرار مى دهد، و حساب را بر او آسان مى گیرد و نامه اعمالش را به دست راستش مى دهد.

 تفسیر نمونه جلد 21 صفحه 144

45- فضیلت تلاوت سوره جاثیه

در حدیثى از پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلّم  مى خوانیم : من قراء حامیم الجاثیة ستر الله عورته و سكن روعته عند الحساب : كسى كه سوره جاثیه را بخواند و البته در آن اندیشه كند و در زندگى خود به كار بندد خداوند عیوب او را روز قیامت مى پوشاند، و ترس و وحشت او را به آرامش مبدل مى سازد.در حدیث دیگرى از امام صادق علیه السلام  مى خوانیم : من قراء سورة الجاثیة كان ثوابها ان لایرى النار ابدا، و لایسمع زفیر جهنم و لاشهیقها، و هو مع محمد صلى اللّه علیه و آله و سلّم : هر كس سوره جاثیه را با فكر و اندیشه اى كه مقدمه عمل باشد تلاوت كند ثوابش این است كه هرگز آتش دوزخ را نبیند و صداى ناله جهنم را نمى شنود و همنشین محمد صلى اللّه علیه و آله و سلّم  خواهد بود.

تفسیر نمونه جلد 21 صفحه 224

46- فضیلت تلاوت سوره احقاف :

 در حدیثى از پیغمبر گرامى اسلام صلى اللّه علیه و آله و سلّم  در فضیلت این سوره آمده است : من قراء سورة الاحقاف اعطى من الاجر بعدد كل رمل فى الدنیا عشر حسنات ، و محى عنه عشر سیئات ، و رفع له عشر درجات : هر كس سوره احقاف را بخواند به ازاء هر دانه شن كه در این دنیا است ده حسنه به او داده مى شود، و ده سیئه محو مى گردد، و ده درجه بر درجات او افزوده مى شود.

از آنجا كه احقاف  جمع حقف  بر وزن رزق  به معنى شنهاى روان است كه بر اثر وزش باد در بیابانها به صورت مستطیل و كج و معوج روى هم انباشته مى شود، و سرزمین قوم عاد را از این جهت احقاف  مى گفتند كه ریگستانى به این صورت بود تعبیر حدیث فوق ناظر به همین معنى است.

بدیهى است اینگونه حسنات و درجات تنها به خاطر تلاوت الفاظ نیست بلكه تلاوتى است سازنده و بیدارگر در مسیر ایمان و تقوى ، و محتواى سوره احقاف به راستى چنین اثرى را دارد، اگر انسان طالب حقیقت و آماده عمل باشد.

در حدیث دیگرى از امام صادق علیه السلام  آمده است : من قراء كل لیلة او كل جمعة سورة الاحقاف لم یصبه الله عز و جل بروعة فى الحیاة الدنیا، و آمنه من فزع یوم القیامة ان شاء الله : هر كس ‍ سوره احقاف را هر شب ، یا هر جمعه ، بخواند خداوند وحشت دنیا را از او برمى دارد، و از وحشت روز قیامت نیز در امان مى دارد.

تفسیر نمونه جلد 21 صفحه295و296

47- فضیلت تلاوت سوره محمد

در حدیثى از پیامبر گرامى اسلام صلى اللّه علیه و آله و سلّم  آمده است : من قرء سورة محمد صلى اللّه علیه و آله و سلّم  كان حقا على الله ان یسقیه من انهار الجنة : كسى كه سوره محمد صلى اللّه علیه و آله و سلّم  را تلاوت كند بر خدا حق است كه او را از نهرهاى بهشت سیراب سازد.

در كتاب ثواب الاعمال  از امام صادق علیه السلام  نیز نقل شده كه فرمود: من قرء سورة الذین كفروا سورة محمد صلى اللّه علیه و آله و سلّم  لم یرتب ابدا، و لم یدخله شك فى دینه ابدا، و لم یبتله الله بفقر ابدا و لا خوف سلطان ابدا و لم یزل محفوظا من الشرك و الكفر ابدا حتى یموت فاذا مات وكله الله به فى قبره الف ملك یصلون فى قبره و یكون ثواب صلاتهم له و یشیعونه حتى یوقفوه موقف الامن عند الله عز و جل و یكون فى امان الله و امان محمد صلى اللّه علیه و آله و سلّم : هر كس ‍ سوره محمد صلى اللّه علیه و آله و سلّم  را بخواند هرگز شك و تردید در دین به خود راه نمى دهد، و هرگز خداوند او را به فقر در دین مبتلا نمى سازد، و هرگز ترسى از سلطانى نخواهد داشت ، و همواره تا آخر عمرش از شرك و كفر محفوظ و در امان خواهد بود، و هنگامى كه مى میرد خداوند هزار فرشته را ماءمور مى كند كه در قبرش نماز بخوانند و ثواب نمازهایشان از آن او است ، و این هزار فرشته همچنان با او هستند تا در عرصه محشر در محل امن و امانى او را متوقف كنند، و پیوسته در امان خدا و محمد صلى اللّه علیه و آله و سلّم  است .

تفسیر نمونه جلد 21 صفحه 389

48- فضیلت تلاوت سوره فتح

درباره این سوره روایات عجیبى در منابع اسلامى دیده مى شود:

در حدیثى از انس آمده است كه مى گوید: هنگامى كه ما از حدیبیه  باز مى گشتیم در حالى كه مشركان مانع ورود ما در مكه و انجام مراسم عمره شده بودند، سخت غرق اندوه و غم بودیم ، ناگهان خداوند آیه انا فتحنا لك فتحا مبینا را نازل فرمود.

پیغمبر صلى اللّه علیه و آله  فرمود: لقد انزلت على آیة هى احب الى من الدنیا كلها: آیه اى بر من نازل شده كه از تمام دنیا نزد من محبوبتر است  در بعضى از روایات نیز آمده است سورهاى بر من نازل شده ....

عبد الله بن مسعود مى گوید: هنگام بازگشت از حدیبیه وقتى انا فتحنا... بر پیامبر صلى اللّه علیه و آله  نازل شد چنان حضرت غرق سرور گشت كه خدامى داند

در حدیث دیگرى از پیامبر صلى اللّه علیه و آله  آمده است : من قراءها فكانما شهد مع محمد صلى اللّه علیه و آله  فتح مكه ، و فى روایة اخرى فكانما كان مع من بایع محمدا تحت الشجرة : هر كس این سوره را قرائت كند مانند كسى است كه به هنگام فتح مكه در خدمت پیامبر صلى اللّه علیه و آله  و در لشكر او بوده است و در روایت دیگرى آمده : مانند كسى است كه با محمد صلى اللّه علیه و آله  در زیر درختى كه در حدیبیه بود بیعت كرده است !

و بالاخره در حدیثى از امام صادق علیه السلام  مى خوانیم : حصنوا اموالكم و نسائكم و ما ملكت ایمانكم من التلف بقرائة انا فتحنالك  فانه اذا كان ممن یدمن قرائتها نادى مناد یوم القیامة حتى یسمع الخلائق ، انت من عبادى المخلصین ، الحقوه بالصالحین من عبادى ، و ادخلوه جنات النعیم ، و اسقوه من رحیق مختوم بمزاج الكافور!:

اموال و همسران و آنچه را در ملك شما است با قرائت انا فتحنا از تلف حفظ كنید.كسى كه پیوسته آن را تلاوت كند روز قیامت منادى صدا مى زند آنچنان كه همه خلائق مى شنوند: تو از بندگان مخلص ‍ منى ، او را به بندگان صالحم ملحق سازید، و در باغهاى پر نعمت بهشت او را وارد كنید، و از نوشابه مخصوص بهشتیان سیرابش نمائید!.

ناگفته پیداست اینهمه فضیلت و افتخار با تلاوت خالى از اندیشه و عمل حاصل نمى شود، بلكه هدف اصلى از تلاوت ، تطبیق اعمال و خلق و خوى خویش بر مفاد این آیات است .

تفسیر نمونه جلد 22 صفحه 7و8

49- فضیلت تلاوت سوره  حجرات

در فضیلت تلاوت این سوره همین بس كه در حدیثى از پیامبر گرامى اسلام صلى اللّه علیه و آله  مى خوانیم : من قراء سورة الحجرات اعطى من الاجر عشر حسنات بعدد من اطاع الله و من عصاه : هر كس سوره حجرات را بخواند به عدد تمام كسانى كه خدا را اطاعت یا عصیان كرده اند ده حسنه به او داده مى شود!.

و در حدیث دیگرى از امام صادق علیه السلام  آمده است : من قراء سورة الحجرات فى كل لیلة ، او فى كل یوم ، كان من زوار محمد صلى اللّه علیه و آله : هر كس سوره حجرات را در هر شب یا هر روز بخواند از زائران محمد صلى اللّه علیه و آله  خواهد بود.

بدیهى است این همه حسنات به عدد مطیعان و عاصیان در صورتى است كه اعمال هر یك از این دو را كه در آیات این سوره منعكس است دقیقا در نظر بگیرد، و در آن بیندیشد، و مسیر خود را بر اولى منطبق و از دومىجدا سازد.

و نیز نائل شدن به زیارت شخص پیامبر صلى اللّه علیه و آله  فرع بر این است كه آدابى را كه در این سوره در رابطه با شخص او آمده عملا به كار گیرد، چرا كه تلاوت همه جا مقدمه عمل است .

 تفسیر نمونه جلد 22 صفحه130و 131

50- فضیلت تلاوت سوره ق

از روایات اسلامى استفاده مى شود كه پیامبر صلى اللّه علیه و آله  اهمیت فراوانى براى این سوره قائل بود، تا آنجا كه هر روز جمعه آن را در خطبه نماز جمعه قرائت مى فرمود.

در حدیث دیگرى آمده است كه در هر روز عید و جمعه  آن را تلاوت مى فرمود.

این به خاطر آن است كه روز جمعه و عید روز بیدارى و آگاهى انسانها، روز بازگشت به فطرت نخستین ، و روز توجه به خدا و یوم الحساب است ، و از آنجا كه آیات این سوره به نحو بسیار مؤ ثرى مساءله معاد و مرگ و حوادث قیامت را بازگو مى كند و تفكر در آن تاءثیر عمیقى در بیدارى و تربیت انسانها دارد، مورد توجه خاص آن حضرت قرار داشت .

در حدیثى از پیغمبر اكرم صلى اللّه علیه و آله  چنین نقل شده : من قراء سورة ق  هون الله علیه تارات الموت و سكراته : كسى كه سوره ق  را بخواند خداوند مشكلات و سكرات مرگ را بر او آسان مى سازد.

و نیز در حدیثى از امام باقر علیه السلام  آمده است : من ادمن فى فرائضه و نوافله سورة ق وسع الله فى رزقه ، و اعطاه كتابه بیمینه و حاسبه حسابا یسیرا: كسى كه پیوسته در نمازهاى فریضه و نافله سوره ق را بخواند خداوند روزى او را گسترده مى كند، و نامه اعمالش را به دست راستش مى دهد،و حساب او را در قیامت آسان مى سازد.

نیاز به یاد آورى ندارد كه اینهمه افتخار و فضیلت تنها با خواندن الفاظ حاصل نمى شود، بلكه خواندن الفاظ سر آغازى است براى بیدارى اندیشه ها و آن نیز وسیله اى است براى عمل صالح و هماهنگى با محتواى سوره .

 تفسیر نمونه جلد 22 صفحه223و 224
ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 شهریور 1389 توسط فاضل
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک| بازپخش : بانک جامع قالب های فارسی