تبلیغات
قرآن و حدیث - فضیلت تلاوت سوره های قرآن کریم (8)

قرآن و حدیث
 

96- فضیلت سوره علق

در فضیلت قرائت این سوره از امام صادق علیه السلام  نقل شده است كه فرمود: من قراء فى یومه او لیلته اقراء باسم ربك ثم مات فى یومه او لیلته مات شهیدا و بعثه الله شهیدا، و احیاه كمن ضرب بسیفه فى سبیل الله مع رسول الله !: هر كس در روز یا شب سوره اقراء باسم ربك را بخواند، و در همان شب یا روز بمیرد شهید از دنیا رفته است و خداوند او را شهید مبعوث مى كند و در صف شهیدان جاى مى دهد، و در قیامت همچون كسى است كه با شمشیر در راه خدا با پیامبر خدا جهاد كرده است .

این سوره به مناسبت تعبیرهاى مختلفى كه در آغاز آن است بنام سوره علق  یا سوره اقراء یا سوره قلم  نامیده شده.

تفسیر نمونه جلد 27 صفحه 150

97- فضیلت تلاوت سوره قدر

از پیغمبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلّم  نقل است كه فرمود: من قراءها اعطى من الاجر كمن صام رمضان و احیا لیلة القدر: هر كس آن را تلاوت كند مانند كسى است كه ماه رمضان را روزه گرفته ، و شب قدر را احیا داشته است .

 در حدیث دیگرى از امام باقر علیه السلام  مى خوانیم : من قراء انا انزلناه بجهر كان كشاهر سیفه فى سبیل الله ، و من قراءها سرا كان كالمتشحط بدمه فى سبیل الله كسى كه سوره انا انزلناه را بلند و آشكار بخواند مانند كسى است كه درراه خدا شمشیر كشیده و جهاد مى كند، و كسى كه بطور پنهان بخواند مانند كسى است كه در راه خدا به خون آغشته است .

واضح است این همه فضیلت از آن كسى نیست كه آن را مى خواند و حقیقتش را درك نمى كند، بلكه از آن كسى است كه مى خواند و مى فهمد و به محتوایش جامه عمل مى پوشاند، قرآن را بزرگ مى شمرد و آیاتش را در زندگى پیاده مى كند.

 تفسیر نمونه جلد 27 صفحه 178

َ98- فضیلت تلاوت سوره بینه

این سوره داراى نامهاى متعددى است كه به تناسب الفاظ آن انتخاب شده ، اما از همه معروف تر سوره بینه  و لم یكن  و قیمة  است .

در حدیثى از پیغمبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلّم  در فضیلت تلاوت این سوره چنین نقل شده :

اگر مردم مى دانستند چه بركاتى این سوره دارد خانواده و اموال را رها كرده ، به فرا گرفتن آن مى پرداختند!

مردى از قبیله خزاعه عرض كرد: اى رسول خدا! تلاوت آن چه اجر و پاداشى دارد؟

فرمود: هیچ منافقى آن را قرائت نمى كند، و نه كسانى كه شك و تردید در دلشان است ، به خدا سوگند فرشتگان مقرب از آن روز كه آسمانها و زمین آفریده شده است آن را مى خوانند، و لحظه اى در تلاوت آن سستى نمى كنند، هر كس آن را در شب بخواند خداوند فرشتگانى را مامور مى كند كه دین و دنیاى او را حفظ كنند، و آمرزش و رحمت براى او بطلبند، و اگر در روز بخواند به اندازه آنچه روز آن را روشن مى كند و شب آن را تاریك مى سازد ثواب به او مى دهند.

 تفسیر نمونه جلد 27 صفحه 196

99- فضیلت تلاوت سوره زلزله

در فضیلت این سوره تعبیرات مهمى در روایات اسلامى آمده ، از جمله در حدیثى از پیغمبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلّم  مى خوانیم : من قراءها فكانما قراء البقرة و اعطى من الاجر كمن قراء ربع القرآن : هر كس ‍ آن را تلاوت كند گوئى سوره بقره را قرائت كرده ، و پاداش او به اندازه كسى است كه یك چهارم قرآن را تلاوت كرده باشد.و در حدیثى از امام صادق علیه السلام  مى خوانیم كه فرمود: هرگز از تلاوت سوره اذا زلزلت الارض خسته نشوید، چرا كه هر كس آن را در نمازهاى نافله بخواند هرگز به زلزله گرفتار نمى شود، و با آن نمى میرد، و به صاعقه و آفتى از آفات دنیا تا هنگام مرگ گرفتار نخواهد شد.

 تفسیر نمونه جلد 27 صفحه 218

100- فضیلت تلاوت سوره و العادیات

در فضیلت تلاوت این سوره از پیغمبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلّم  آمده است : من قراءها اعطى من الاجر عشر حسنات ، بعدد من بات بالمزدلفة ، و شهد جمعا: هر كس آن را تلاوت كند به عدد هر یك از حاجیانى كه شب عید قربان  در مزدلفه توقف مى كنند و در آنجا حضور دارند ده حسنه به او داده مى شود ودر حدیث دیگرى از امام صادق علیه السلام  مى خوانیم : من قراء و العادیات و اءدمن قرائتها بعثه الله مع امیر المؤ منین سلام الله علیه  یوم القیامة خاصه ، و كان فى حجره و رفقائه : هر كس سوره و العادیات را بخواند، و بر آن مداومت كند، خداوند روز قیامت او را با امیر مؤ منان سلام الله علیه  مبعوث مى كند، و در جمع او و میان دوستان او خواهد بود.

از بعضى از روایات نیز استفاده مى شود كه سوره و العادیات معادل نصف قرآن است.

ناگفته پیدا است كه این همه فضیلت براى آنها است كه آن را برنامه زندگى خویش قرار دهند و به تمام محتواى آن ایمان دارند و عمل مى كنند.

 تفسیر نمونه جلد 27 صفحه 238

101- فضیلت تلاوت سوره قارعه

در فضیلت آن همین بس كه در حدیثى از امام باقر علیه السلام  مى خوانیم : من قراء القارعة آمنه الله من فتنة الدجال ان یؤ من به ، و من قیح جهنم یوم القیامة ان شاء الله : كسى كه سوره قارعه را بخواند خداوند متعال او را از فتنه دجال و ایمان آوردن به او حفظ مى كند، و او را در قیامت از چرك جهنم دور مى دارد انشاء الله .

تفسیر نمونه جلد 27 صفحه 258

102- فضیلت تلاوت سوره تكاثر

در فضیلت تلاوت آن در حدیثى از پیغمبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلّم  مى خوانیم : و من قراءها لم یحاسبه الله بالنعیم الذى انعم علیه فى دار الدنیا، و اعطى من الاجر كانما قرء الف آیة : كسى كه آن را بخواند خداوند در برابر نعمتهائى كه در دنیا به او داده او را مورد حساب قرار نمى دهد و پاداشى به او مى دهد كه گوئى هزار آیه قرآن را تلاوت كرده .

و در حدیثى از امام صادق علیه السلام  آمده است كه خواندن این سوره در نمازهاى فریضه و نافله ثواب شهادت شهیدان دارد.

 تفسیر نمونه جلد 27 صفحه 272

103- فضیلت تلاوت سوره و العصر

درباره فضیلت تلاوت این سوره در حدیثى از امام صادق علیه السلام  مى خوانیم : من قراء و العصر فى نوافله بعثه الله یوم القیامة مشرقا وجهه ضاحكا سنه قریرة عینه حتى یدخل الجنة : هر كس سوره و العصر را در نمازهاى نافله بخواند خداوند او را در قیامت برمى انگیزد در حالى كه صورتش نورانى ، چهره اش خندان و چشمش به نعمتهاى الهى  روشن است ، تا داخل بهشت شود!

و معلوم است كه این همه افتخار و سرور و شادمانى از آن كسى است كه این اصول چهارگانه را در زندگى خود پیاده كند، نه فقط به خواندن قناعت نماید.

ایمان ، عمل صالح ، سفارش یكدیگر به حق ، و سفارش یكدیگر به صبر و این چهار اصل ، در واقع برنامه هاى اعتقادى و عملى و فردى و اجتماعى اسلام را در برمى گیرد.

تفسیر نمونه جلد 27 صفحه 290

104- فضیلت تلاوت سوره همزة

در فضیلت تلاوت این سوره در حدیثى از پیغمبر اكرم صلى اللّه علیه و آله و سلّم  آمده است : من قراء سورة الهمزة اعطى من الاجر عشر حسنات بعدد من استهزاء بمحمد صلى اللّه علیه و آله و سلّم  و اصحابه : هر كس این سوره را تلاوت كند به عدد هر یك از كسانى كه محمد و یارانش را استهزاء كردند ده حسنه به او داده مى شود.

و در حدیثى از امام صادق مى خوانیم : هر كس آن را در نماز فریضه اى بخواند فقر از او دور مى شود، روزى به او رو مى آورد، و مرگهاى زشت و بد از او دفع مى گردد.

تفسیر نمونه جلد 27 صفحه 306ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 شهریور 1389 توسط فاضل
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک| بازپخش : بانک جامع قالب های فارسی